Malta ir Gocas – tai ypatingos salos, pasirinktos naujos energijos sklaidai dėl senųjų įmelstų statinių ir vietos jūros viduryje tarp dviejų žemynų, kad ji vandenimis plačiai sklistų.“ (1, p. 582)
![]() |
![]() |
Šv. Pauliaus grota | Gozo katedra |
Šiose salose rasite ir senųjų, tūkstantmečius skaičiuojančių, megalitinių statinių, ir riterių – šv. Jono ordino hospitalierių – palikimą, ir žodžiais sunkiai nusakomą gamtos grožį. Tačiau svarbiausia yra tai, kad „Maltoje Tarnystės ir Tikrumo Spindulio buveinė įtvirtinta per vietą virš šv. Pauliaus grotos Mdinoje. <…>
Virš Valetos katedros Valios Tarnystei tembrus rasite, o senosiose Hadžaro Ymo (malt. Ħaġar Qim) ir Mnaidros (malt. Mnajdra) šventvietėse – Sąmoningumo Tarnystėje įspaudus.
Galėjote suprasti, kad Tarnystė be Valios ir Sąmoningumo neįmanoma, lygiai taip pat neįmanoma ji ir be Meilės, nes ten, kur Tarnystės ir Tikrumo Spindulys, Meilės Spindulys taip pat nepaliaujamai šviečia.
Šitaip visų Spindulių darbus atliekant Išsilaisvinimas ateina. Šis Spindulys veikia virš Viktorijos katedros ir Goco saloje išsiskleidžia. Senoji Džgantijos (malt. Ggantija) šventykla atstovauja Meilei, be kurios Išmintis ir Išsilaisvinimas neįmanomi. Dveiros (malt. Dwejra) plotai prie jūros Įkvėpimą atveria tarnystėje ir išlaisvina.
Šitaip Malta tampa visų energijų susikirtimo ir paskirstymo mazgu.“ (1, p. 582)
Nuo ko pradėti?
Maltos sostinė – Valeta. Visas miestas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Pažintį su Malta galite pradėti sėdę į bet kurį maršrutinį autobusą (autobusų maršrutus ir tvarkaraščius rasite pateiktose nuorodose), bet daugiausia maršrutų, žinoma, veda link šalies sostinės. Jos autobusų stotis yra visai šalia senamiesčio, kur stovi ir Šv. Jono katedra. Taigi, bet kurio keliautojo pirmoji savarankiško tyrinėjimo diena gali prasidėti būtent Valetoje.
Valetos Šv. Jono (malt. San Ġwann) katedra pastatyta Maltos ordino riterių, salą valdžiusių 275 metus.
![]() |
![]() |
Šv. Jono katedra Valetoje | Taršyno šventykloje |
Taršyno (malt. Tarxien) šventykla – vienas iš megalitinių salos statinių, pastatytas 3600–2500 pr. Kr. Šventykla stovi netoli Valetos, kiek piečiau įsikūrusiame Taršyno miestelyje. Ji savaip sutvarkyta ir atnaujinta.
Maltos centrinėje dalyje, ant aukštos kalvos, įsikūrusi senoji sostinė Mdina. Joje pilna siaurų viduramžius menančių gatvelių. Greta Mdinos prisišliejęs Rabato miestelis (Mdinos priemiestis).
Mdinos katedra, pavadinta šv. Pauliaus vardu (malt. San Pawl), stovi buvusių gubernatoriaus Publijaus miesto rūmų vietoje. Kaip skelbiama Šventajame Rašte (2, Apd. 28,7), prie Maltos krantų sudužus laivui, šiuose rūmuose gubernatorius Publijus priėmė apaštalą Paulių. Čia apaštalas išgydė Publijaus tėvą. (2, Apd. 28,8)
Šv. Pauliaus grota (malt. Grotta ta’ San Pawl) – toje vietoje, kaip rašoma šaltiniuose, apaštalas Paulius gyveno apie tris mėnesius, gydė vietinius gyventojus ir skleidė saloje krikščionybę. (2, Apd. 28,1-10) Dabar, kaip teigiama, per šią vietą virš Šv. Pauliaus grotos įtvirtinta Tarnystės ir Tikrumo Spindulio buveinė.
Nuo Mdinos senamiesčio iki šv. Pauliaus grotos – tik apie 10–12 min. pėsčiomis.
Maltos pietuose daugiau gamtos, mažiau miestų šurmulio.
Hadžar Ymas (Ħaġar Qim) ir Mnaidra (Mnajdra) – tai viena šalia kitos stovinčios dvi senosios megalito šventyklos, skirtos Didžiajai Motinai. Jos pastatytos maždaug 3600–3200 m. pr. Kr.
Hadžar Ymo megalito kompleksą, stūksantį ant uolos pietiniame Maltos salos krašte, sudaro pagrindinis šventyklos pastatas ir trys papildomi megalitiniai pastatai.
Mnaidros šventykla įsikūrusi kiek toliau (apie 600 m) ir žemiau nuo Hadžar Ymo.
![]() |
![]() |
Hadžar Ymo šventykla | Mnaidra šventyklos viduje |
Ko gero, pabuvoję šiose tūkstantmečius skaičiuojančiose vietovėse, grįšite prie savų darbų su naujomis jėgomis, nes ten „Sąmoningumo Tarnystėje įspaudus“ (1, p. 582) rasite.
Nuo šių šventyklų atsiveria vaizdas į senųjų pašventimų salą Filfla. Filfla – tai maža negyvenama salelė ir piečiausias Maltos archipelago taškas. Įdomu tai, kad ir šiandien į salą leidžiama patekti tik mokymo ir mokslo tikslais (3).
![]() |
![]() |
Filfla sala | Žydroji grota |
Žydroji grota (malt. Taħt il-Ħnejja) – tai meditacijos objektas, esantis visai netoli Hadžar Ymo ir Mnaidros šventyklų (atstumas – apie 1 km, galima nueiti pėsčiomis). Šioje vietoje galima stebėti unikalų reginį: kai saulės spinduliai apšviečia urvų paviršius, juose matomi nuo vandens atsispindėję įvairūs mėlynos spalvos atspalviai. Verta įplaukti valtele į grotą, apžiūrėti uolienas ir pasigrožėti vandens mėliu.
Salos pietuose galima planuoti praleisti visą dieną. Greta šventyklų yra nuošalesnių vietų, kur galima pabūti ilgiau.
Goco sala
Praleidę keletą dienų Maltos saloje, persikelkite į kiek šiauriau nuo jos esančią Goco salą. Kai kurie bendraminčiai, jau spėję pabuvoti Maltoje, pataria į Goco salą vyktis antroje kelionės pusėje arba jos pabaigoje, jau pabuvus Maltoje ir su ja susipažinus, nes atsidūrus ramybe dvelkiančioje Goco saloje gali nebesinorėti daugiau kur nors keliauti…
Tai antroji pagal dydį Maltos archipelago sala. Jos sostinė – Viktorija. Ankstesnis miesto pavadinimas buvo Rabatas – senieji salos gyventojai taip iki šiol tebevadina sostinę.
![]() |
![]() |
Gozo sala | Gozo katedra |
Goco katedra stovi Viktorijoje, citadelėje – istorinėje gynybinėje Viktorijos miesto dalyje. Šioje vietoje veikia Išsilaisvinimo Spindulys.
Džgantijos (Ġgantija) šventykla – tai megalitinė šventykla, skirta Didžiajai Motinai. „Senoji Džgantijos šventykla atstovauja Meilei, be kurios Išmintis ir Išsilaisvinimas neįmanomi.“ (1, p. 582)
„Maltietiškai „Ġgantija“ reiškia „priklausanti milžinams“. Ši priešistorinė šventykla Goce laikoma vienu seniausių laisvai stovinčių pastatų pasaulyje. „Džgantijos šventyklos buvo iškeltos daugiau negu prieš 5500 metų ir yra pasaulio seniausios neatremtos konstrukcijos, senesnės už Egipto piramides ir Stounhendžą. Manoma, kad šventyklos buvo Motinos Deivės vaisingumo kultui skirta vieta − jų teritorijoje aptinkamos įvairiausios skulptūros, statulos ir statulėlės.“ (4)
![]() |
![]() |
Džgantijos šventykla | Fungus uola |
Dveira (Dwejra) – tai nuostabaus grožio gamtos kampelis. „Dveiros plotai prie jūros Įkvėpimą atveria tarnystėje ir išlaisvina.“ (1, p. 582) Tai viena populiariausių vietų Maltoje. Čia anksčiau stovėjo garsusis Žydrasis langas (malt. It-Tieqa Żerqa), kuris, deja, 2017 m. kovo 8 d. sugriuvo. Iš čia matoma Fungus uola bei Vidinė Goco jūra. (Jeigu pavyktų paplaukioti valtele, iš jūros pamatytumėte atsiveriantį tikrąjį uolų ir įlankėlių gamtos grožį.)
Goco saloje galima suspėti aplankyti pagrindinius lankytinus objektus ir per dieną, tačiau jeigu norite su šia vietove susipažinti neskubėdami, skirdami laiko meditacijoms, galite čia susirasti kur gyventi ir pažinčiai su sala skirti bent dvi dienas.
Pastudijuokite šią šalį patys ir tikrai rasite daugiau vietų, kurias verta aplankyti. Joje yra apie 365 bažnyčios ir koplyčios, septyni megalito šventyklų ansambliai, Hai Saflynio požemis (malt. Ħal Saflieni Ipoġew) ir daugybė gamtos bei architektūros paminklų.
Šaltiniai
1. Astrėja. Atsakymai į antropoteosofo klausimus. Vilnius: Tiamata. 2019.
2. biblija.lt
3. wikipedia.org/Filfla
4. wikipedia.org/Džgantija
Praktiniai patarimai ir naudingos nuorodos:
Panaudotos Ritos Oksaitės ir Daivos Bucevičienės nuotraukos, Gozo katedros nuotrauka Gražinos Liberienės.