Didieji Grįžulo Ratai

Didieji Grįžulo Ratai (Ursa Major, UMa) – trečiasis pagal dydį ryškus šiaurės pusrutulio žvaigždynas. Lietuvoje matomas ištisus metus. Tai ne tik vienas svarbiausių navigacinių žvaigždynų – jis reikšmingas ir visoms pasaulio religijoms bei dvasinėms kryptims. Ryškiausios žvaigždės: Dubchė, Merakas, Fekda, Megrecas, Aliotas, Micaras, Benetnašas.

Indijos senuosiuose raštuose Didieji Grįžulo Ratai vadinami saptaršiais (skr. saptarṣī) – Septyniais Rišiais, arba Išminčiais, padėjusiais Dievui kurti pasaulius. Jie siejami su išmintimi ir dvasios vedliais.

Graikų ir kitose kalbose šio žvaigždyno pavadinimas – Didžioji Lokė, Romoje – Septyni Jaučiai.

Didieji Grįžulo Ratai

Lietuviški pavadinimai: Grigo Ratai, Grigratis, Grįžulo Karieta, Perkūno Ratai, Ratai, Rateliai, Kaušas, Vežimas, Samtis. Žemaitiškas pavadinimas – Griužo Ratai. Grįžulas yra senas lietuviškas jodyklos (vietos, kur išjodinėjami jauni žirgai) pavadinimas. Žvaigždynas mūsų platumose nenusileidžia, jis sukasi ratu (aplink Šiaurinę žvaigždę, šį ratą apsuka per parą). Žirgas jodykloje bėga panašiai. Susijusios reikšmė̃s yra ir kiti žinomi žvaigždyno pavadinimai: Arklys, Dievo kumeliai [Libertas Klimka. Apie lietuviškąjį žvaigždžių vardyną. Acta humanitarica universitatis Saulensis. T. 8 (2009). 18−27. ISSN 1822-7309. ]. Sakoma, kad Saulė Jurginių rytą (balandžio 23 d.) Grįžulo Ratais važiuoja link dangaus krašto, į tą vietą, kur ji turi patekėti, t. y. į rytus. Taigi, tai šventieji ratai, kuriais važiuoja pati Saulė.

Lietuvos teritorijoje aptinkami akmenys, kuriuose iškaltos duobutės, atitinkančios šio žvaigždyno konfigūraciją.

Remiantis antropoteosofine pasaulėžiūra, Didieji Grįžulo Ratai susiję su teosofiniuose mokymuose įvardytomis septyniomis Dvasios Idėjomis. Per tas Idėjas išspinduliuojamas vienatinio Visagalio veido ir pavidalo neturinčio Kūrėjo dvasinis potencialas, kuriantis pasaulius. Kiekvienoje iš septynių pagrindinių žvaigždžių – visas to potencialo spektras, kurį galima išreikšti ir spalvomis. Tai tarsi to paties Kūrėjo galios Spinduliai, turintys savosios energijos veikimo kryptį, įvardytą Idėja.

ŽvaigždėIdėja (Spindulys)MokytojasKoordinatės (2000-01-01)
Dubchė (alfa)MeilėKristusLiūto 15˚ 12ʹ
Merakas (beta)TikrumasHilarionasLiūto 19˚ 26ʹ
Fekda (gama)SąmoningumasSerapisMergelės 0˚ 28ʹ
Megrecas (delta)ĮkvėpimasVenecijietisMergelės 1˚ 04ʹ
Aliotas (epsilon)Dvasios valiaMorijaMergelės 8˚ 56ʹ
Micaras (dzeta)IšmintisKuthumiMergelės 15˚ 42ʹ
Benetnašas (eta)IšsilaisvinimasSen ŽermenasMergelės 26˚ 55ʹ

Visos Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždės – vienodo, antrojo, ryškio, o tai lyg ir dar kartą patvirtina visų Spindulių lygiavertiškumą. Taigi, septynios Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždės – tai visas kuriamosios energijos spektras, todėl jų energijos pritraukimas į Žemę per atitinkamai sukurtus statinius labai svarbus tai vietai, į kurią toji energija pritraukiama, ir viskam, kas yra aplinkui. Tokie statiniai sustiprina šalies, kurioje yra pastatyti, dvasinį potencialą ir turi ilgalaikį poveikį jos gyventojų sąmoningumui.